EFT

Niektórzy nazywają EFT psychologiczną akupresurą. 

To dosyć trafne spostrzeżenie dlatego, że ta metoda wykorzystuje punkty meridianowe – kanały, przez które porusza się energia w ciele człowieka – wielkie odkrycie starożytnych chińczyków.

Kiedy doświadczamy przykrości, kiedy pojawiają się trudne emocje nasz przepływ energii zostaje zaburzony, pojawiają się blokady i zastoje. Dzięki opukiwaniu punktów akupunkturowych przy równoczesnym skupieniu na problemie możemy przywrócić prawidłowy przepływ QI w traktach meridianowych.

EFT przesyła sygnały do ciała i ma wpływ na  reakcje ciała migdałowatego w układzie limbicznym: walcz-uciekaj-zamrażaj. Pozwala nauczyć umysł i ciało reagować w zrównoważony sposób, wyciszyć reakcje automatyczne, by nie działały, jak nadwrażliwy, wewnętrzny alarm, który odpala sygnał ostrzegawczy w mało adekwatnym momencie.

Dzięki systematycznej pracy z EFT, uwolnieniu trudnych emocji, nasz mózg może wgrać nowe oprogramowanie do hipokampów, które działają we współpracy z ciałem migdałowatym i stanowią niejako bibliotekę różnych zdarzeń, w tym takich, które mózg oznaczył jako niebezpieczne dla nas.

Tym samym systematyczny tapping (opukiwanie) wpływa na budowę nowych połączeń neuronowych i realnie ma wpływ na jakość naszego życia, bo mózg jest neuroplastyczny i dla Ciebie może oznaczać tyle, że nie musisz tkwić w tym, co Ci nie służy i otworzyć na to, co do tej pory wydawało Ci się nieosiągalne.

Spróbuj sam

Nagrałam dla Ciebie krótką instrukcję, gdzie i jakie punkty opukujemy, oraz jak wykonać pierwszy tapping samodzielnie:

Historia EFT

Początki EFT sięgają lat 60 tych . Punktem wyjścia do stworzenia metody były prace twórcy kinezjologii stosowanej dr. Georga Goodhearta oraz autora terapii pola myśli (TFT)- amerykańskiego psychologa dr. Rogera Callahana. TFT było dosyć skomplikowane, ponieważ opukiwano róże punkty w zależności od problemu.

Uproszczeniem procedury zajął się uczeń Callahana- Garry Craig- twórca EFT, który wykorzystał podstawowe punkty akupunkturowe i ułożył je w jedną sekwencję. Wg. niego podstawą problemów jest zaburzenie w systemie energetycznym ciała. Proces uzdrowienia polega na równoczesnym opukiwaniu punktów i  skupieniu na problemie.

Shopping Cart
Scroll to Top